Masaže
Poleg športa, zdrave prehrane in meditacije, se skrbi za harmonično delovanje uma in telesa pridružuje tudi masaža. Preprosto povedano, je dotik zelo pomemben čut, ki ga uporabljamo vsak dan, dotik sočloveka, pa je nenadomestljiv, še posebej v današnjem ‘virtualnem’ svetu mobitelov, tipkovnic in mišk, ki so nas v nekaterih pogledih sicer zbližali – v drugih pa precej oddaljili drug od drugega.
Učinki masaže so kompleksni in raznovrstni. Pravilno izvedena masaža učinkuje blagodejno na psihofizično počutje, izboljša telesno odpornost, pretok krvi in limfe, poveča prožnost sklepov in mišic, z izboljšanjem prekrvavitve podkožnega maščevja pa pomembno prispeva k odpravi celulita. Dodatno učinkuje na zmanjšano ohlapnost kože in pomirjujoče deluje na živčne končiče v koži in mišicah ter s tem deluje protibolečinsko.
KLASIČNA (ŠVEDSKA) MASAŽA:
Je edinstvena masažna tehnika, ki temelji na petih osnovnih masažnih elementih: glajenju, gnetenju, drgnjenju, tolčenju in tresenju. Kot vse masaže, deluje anti-stresno, v telesu in duši ponovno vzpostavi ravnovesje, ohranja zdravje in lajša bolečine.
ŠPORTNA MASAŽA
Služi pripravi in ohranjanju športnikove forme, izboljšanju psihofizičnega stanja ter preprečevanju in lajšanju/odpravljanju možnih poškodb. Cilj takšne terapije je vzpostaviti normalno, neboleče gibanje in koordinacijo ter povrniti funkcionalno stanje pred poškodbo.
Namenjena je tako rekreativcem, kot tudi profesionalnim športnikom. Tehnike športne masaže se osredotočajo na posebne mišične skupine, ki so aktivne pri posameznem športu. Če športno masažo koristimo v preventivne namene, je dokazano, da se zmanjšuje možnost poškodb in težav s telesnimi funkcijami. Poškodbe, ki se zdravijo sproti, se celijo hitreje.
Fizični učinki športne masaže:
- sprostitev telesa in mišic,
- zmanjšanje bolečine,
- mehčanje brazgotin,
- pospešitev izpiranja škodljivih snovi (npr. mlečna kislina) ki povzročajo mišično napetost,
- pospešitev regeneracije tkiv,
- izboljšanje krvnega in limfnega obtoka,
- izboljšanje telesne drže,
- izboljšanje sklepne gibljivosti,
- učinek na notranje organe.
Psihični učinki:
- sprostitev duha,
- izboljšanje psihičnega počutja,
- izboljšanje spanja,
- povečanje pozornosti,
- povečanje zavedanja telesa,
- zmanjšanje stresa.
TERAPEVTSKA MASAŽA
Je močnejša oblika masaže, ki se osredotoča na boleče predele mišičevja. Zmanjšuje in odpravlja posledice stresa in utrujenosti, globinsko sprošča mišice in živčevje, razstruplja telo, odpravlja glavobol in migrene.
Odpravlja bolečine: v vratu, ramenih, rokah, nogah, križu, hrbtenici, lajša bolečine zaradi hernije, odpravlja in preprečuje išias, deluje preventivno proti gripi in prehladu, saj krepi imunski sistem, aktivira in pospešuje procese regeneracije, pomaga pri okorelih prstih, pri omrtvičenih rokah in nogah, pri občutku težkih nog,…
Terapevtska masaža žal ne more direktno pozdraviti sprememb na kosteh, hrustancu, vretencih in diskih, prav tako ne more ozdraviti bolezni sklepov, kosti, živčevja…, temveč lahko le lajša nastalo stanje in skrbi za počasnejše napredovanje sprememb.
LIMFNA DRENAŽA
Postopek je priporočljiv za sprostitev, regeneracijo ali razstrupljanje telesa celo takrat, ko nimamo posebnih zdravstvenih težav. Ročna limfna drenaža je še posebej učinkovita, saj se prilagaja vsakemu posamezniku. Če ste ves čas utrujeni je to le eden od razlogov, da jo poskusite. Ne samo, da se po terapiji počutite lahki, bolj sproščeni ter občutite več energije, kot prej, izboljšate lahko tudi imunski sistem, napolnite in povečate svojo energijsko zalogo in se končno zares lahko naspite čez noč.
Nežni, polkrožni gibi v smeri limfnih poti do regionalnih bezgavk, poskrbijo za dobro cirkulacijo limfe in mobilnost imunskih celic tako, da bodo le te na razpolago kadar jih telo najbolj potrebuje. Limfni sistem v človeškem telesu skrbi za odvajanje odvečnih snovi in tekočine iz telesa. Z ročno limfno drenažo obdelujemo večje površine telesa z namenom spodbujanja pretoka tekočine in odpadnih snovi po limfnih vodih ter vzpostavitvijo ravnotežja v človeškem organizmu.
S ponovitvenimi terapijami se kaj kmalu opazi zmanjšani videz celulita, koža je lepša in napeta. Limfna drenaža prav tako znižuje pritisk, ter odpravlja otekline (npr. otečene noge), po večjih športnih obremenitvah se zmanjšuje bolečine, otekline, izboljša celjenje ran ter obnovo anatomskih struktur in fiziološke funkcije. Deluje tudi antistresno.
Postopek se lahko izvaja na vseh predelih telesa. Vedno se najprej drenirajo vratni limfni vozli, s čimer se odpre glavne limfne vode in nato se drenaža nadaljuje na izbranih predelih: obraz, roke, trebuh, noge, hrbet ali zatilje.
Kontraindikacije:
Ročne limfne drenaže se ne izvajajo pri osebah z akutnimi vnetnimi procesi, malignimi obolenji, malignimi zasevki,TBC, virusnimi obolenji, vročinskimi stanji, vensko trombozo in tromboflebitisom v akutni fazi
MEDEROTERAPIJA
Mederoterapija je posebna tehnika masaže za odpravo celulita in preoblikovanja telesa s posebnimi anatomsko lesenimi pripomočki. Za preoblikovanje telesa se pri mederoterapiji uporabljajo različni leseni pripomočki (valjari, skodelice, lopatice), odvisno od problema (odprava celulita, dvigovanje zadnjice, odprava maščobe, lepši tonus kože, odprava toksinov iz telesa, zmanjšanje obsega).
Mederoterapija se dandanes ne uporablja več samo za oblikovanje telesa, ampak tudi za odpravljanje bolečin, sprostitev in tonificiranje kože.